Gdy będziesz potrzebować nierdzewiejącego szyldu…

// Grudzień 10th, 2014 // Najlepsze usługi, Przemysł

Idąc ulicami dowolnego miasta, co chwilę możemy napotkać szyldy nad witrynami sklepowymi. Część z nich zrobiona jest z neonów, które dobrze widać wyłącznie po zmroku, inne z kolei są z jakiegoś polimeru. Jednak większość z nich ma szkielet oparty na stali lub innym stopie metali.
Czemu tak się robi? Odpowiedź jest całkiem prosta, gdy pomyślimy o właściwościach wytrzymałościowych lub cieplnych materiałów użytkowych. Polimery nie należą do trwałych materiałów, łatwo je zniszczyć nawet w ręku, nie wspominając o różnych warunkach pogodowych panujących na dworze. Z neonami problem polega na czymś zupełnie innym – neon nie jest materiałem! Żeby otrzymać świecący się na czerwono neon należy szczelnie zamknąć w przezroczystym pojemniku dowolny gaz szlachetny – hel, neon lub argon.

litery

Oczywiście istnieją również czysto metalowe szyldy, jednak jest ich coraz mniej. Wynika to z tego, że nie są one tak atrakcyjne z wyglądu – większość metali i ich stopów ma odcień srebrny lub brązowy, co nie tworzy zbyt wielkiego zróżnicowania. Oczywiście moglibyśmy otrzymać większą gamę kolorów, gdybyśmy użyli złota lub platyny, ale cena za kilogram i niechęć tych pierwiastków do tworzenia wiązań chemicznych stanowią swoistą barierę przy wytwarzaniu. Czemu zatem szkielet szyldu jest robiony ze stopu, w tym głównie ze stali? Stal, ze stopów dostępnych na rynku ma dobre własności wytrzymałościowe, nie pęka zimą ani latem, czasem nawet jest odporna na korozję (wszystko zależy od gatunku stali) i – co najważniejsze – jest stosunkowo tania i dzięki obróbce plastycznej – plastyczna. Do tego taką stal można pokryć jakąś warstwą ochronną – nawet zwykłą farbą! – i już szyld staje się bardziej odporny na korozję!

Skupmy się teraz na szyldach – istnieje ich kilka typów: mamy zwykłe, proste tabliczki (metalowa tablica, na którą można przybić plastikową folię z danymi sklepu); metalowe, np. mosiężne szyldy w całości wykonane z metalu stosunkowo miękkiego z powycinanymi napisami, czasem nawet grafikami; ostatnio najczęściej jednak można spotkać szyldy w postaci gigantycznych liter nierdzewnych tworzących nazwę sklepu. Takie metalowe litery nierdzewne przedstawiające na przykład symbole na toalety są zazwyczaj dodatkowo pokryte farbą w celu przyciągnięcia uwagi przechodnia.
Czemu więc litery ze stali nierdzewnej (lub innego stopu) są tak lubiane przez właścicieli sklepów? Ponieważ gwarantują estetyczny wygląd przy niskich kosztach wytwarzania i konserwacji i wystarczają na wiele lat.

Comments are closed.