Kominek w twoim salonie – czy to się opłaca?

// Luty 2nd, 2016 // Blog

Dla wielu z nas wyjątkowa okazja odpoczywania przed kominkiem, z płomieniami skrzącymi wesoło wokół to sprawa z gatunku tych mocno wymarzonych. Taka sytuacja to uosobienie romantycznych chwil i domowego ciepła. Poskromienie ognia dla swojego zapotrzebowania było dla ludzi wiekowym sukcesem, nie dziwi zatem, że nawet po rozpowszechnieniu się technologii energii elektrycznej wciąż chcemy mieć ogień w domowym zaciszu. Z wyjątkiem wspomnianego wcześniej romantyzmu i właściwości świetlnych niesie on bowiem bardzo pożądane ciepło. Nawet w erze tak powszechnie stosowanego ogrzewania typu centralnego.

Kominek obecnie

Jeszcze pewien czas wstecz murowany kominek w domu był nawet swego rodzaju wyznacznikiem prestiżu w społeczeństwie i kojarzył się jedynie z przywilejem dla bogatych. Dziś kominek zyskał wiele nowoczesnych oblicz. Firmy takie jak projektowanie kominków zasypują nas ciekawymi propozycjami na „domowe ognisko” i mogą przyprawić nas czasem o zawroty głowy.

Postaw na minimalizm i funkcjonalność

Kominek w doskonały wręcz sposób dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza, a raczej można go dopasować. Poza tym ogień przyciąga i wieczorem nawet najbardziej zagorzali miłośnicy siedzenia przed komputerem z chęcią przy nim posiedzą. To wyjątkowe ciepło.

Ale trzeba też pamiętać o kilku minusach

Najbardziej oczywisty to ten, że ogień w domu to we wszystkich przypadkach pewnego rodzaju zagrożenie pożarowe i z kominkiem trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie, zwłaszcza gdy mamy dzieci. Kolejna rzecz to skonstruowanie odpowiedniego systemu wentylacji, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, bo gdy będzie za późno trzeba przewiercać się do piwnicy żeby ustalić odprowadzenie dymu i nie dopuścić do niewłaściwego stężenia czadu. Tak czy inaczej posiadając kominek trzeba często wietrzyć pomieszczenia i komin. Nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jest alternatywa

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na tradycyjny kominek to możemy w ramach alternatywnego podejścia skorzystać zawsze z kominka elektrycznego ogrzewanego płynnym paliwem. Do wyboru są również specjalne ekrany wyświetlające płomień.

Comments are closed.