Operacje prenatalne wciąż nowością

// Grudzień 3rd, 2014 // Zdrowie matki

Jak podają różne źródła chirurdzy z Barcelony ogłosili prawdziwy sukces operacji, która była w stanie uratować życie dziecka i to jak podkreślają jeszcze zanim przyszło, na świat. Dokładnie miało to miejsce, kiedy nienarodzony noworodek był jeszcze w okresie płodowym. Mowa tu o nie dawno odkrytej metodzie badania dziecka, które jest jeszcze w łonie matki, czyli zabiegi prenatalne z angielskiego pre natal treatments

ciąża

Ta ciekawa historia rozpoczęła się tak, że kiedy taki zabieg został zrealizowany za pomocą fotoskopu lekarzowi udało się usunąć wadę oskrzeli dziewczynki, która mogła zagrozić życiu dziecku. Jednak lekarze postanowili, że poczekają z ogłoszeniem swojego sukcesu do czasu, kiedy uda się potwierdzić, że dziewczynka po takim zabiegu rozwija się prawidłowo. Zabiegi prenatalne są jednak stosowane z ostrożnością, ponieważ jest to stosunkowo nowa forma operacji i jest jeszcze w fazie dopracowywania. Jednak już dziś można powiedzieć, że dzięki takiemu posunięciu efekty w kilku już przypadkach były niesamowite. Pierwsza tego typu operacja odbyła się w 1981 roku, a miało to miejsce w San Francisco. Zabieg ten został przeprowadzony przez profesora Michaela Harrisona. Jednak mimo tego, że zdążyło minąć 33 lata to ten rodzaj operacji jest wciąż traktowany jako eksperymentalny. Jest to spowodowane tym, że zebranie wszystkich potrzebnych danych, na temat danego zabiegu zwykle trwa nawet kilkadziesiąt lat. Warto również dodać, że są to zabiegi, które stosowane są dosyć rzadko, ponieważ póki co lekarze wolą decydować się, na inne już sprawdzone metody.

Istnieje jednak jeszcze jeden problem, który polega na tym, że lekarze nie często informują swoje pacjentki o możliwości zastosowania tej operacji. Najczęściej jest to spowodowane bardzo słabymi kwalifikacjami lekarzy ginekologów, a także brak dostępu do odpowiedniego sprzętu za pomocą, którego możliwe by było przeprowadzenie takiego zabiegu.

Comments are closed.