Finanse osobiste – co to takiego

Finanse osobiste to temat, który przynosi wiele skrajnych dyskusji. Dla jednych pieniądze są ułatwieniem, dla innych natomiast utrudnieniem. Negatywne emocje w szczególności pojawiają się tam gdzie budżet jest bardzo napięty i teoretycznie nie można sobie pozwolić na nic niespodziewanego. Jednak warto nauczyć się pewnych zasad, które to w późniejszym czasie przyniosą duże korzyści, nawet dla tych twierdzących iż panowanie nad finansami osobistymi to trudna sztuka lub wręcz niewykonalna.

gniazdko

Co to są finanse osobiste?

Finansami osobistymi nazwa się dział nauki, który informuje o kilku zależnych od siebie elementach. Składają się na niego m.in. wydatki, zarobki, inwestycje i oszczędności. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu każdym z nich, budżet jest stabilny i nie ma powodów do niezadowolenia. Inną sprawa jest gdy któraś opcja funkcjonuje słabo lub wcale. Następuje wtedy napięcie całej struktury, pieniądze się kończą przed czasem lub są wydawane na styk, co prowadzi do negatywnych emocji. Nauczenie się odpowiedniego sterowania funduszami osobistymi sprawi, że poduszka finansowa będzie na tyle duża by czuć się bezpiecznie.

Pierwszy element – zarabianie

Najczęściej źródłem problemów z finansami jest element pracy i zarabiania. Znalezienie dobrze płatnej pracy lub założenie funkcjonującego biznesu jest dość ciężkie. Dodatkowo ludzie nie chcą poświęcić więcej czasu i energii na bardziej wydajną lub lepiej płatną pracę. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni dochód lub kwalifikacje do jego osiągnięcia. Posiadając dopływy gotówki dalsze etapy nie będą takie wymagające i samoistnie zaczną lepiej funkcjonować.
Element drugi – wydatki

sieć

Kolejny ważny punkt w finansach osobistych. Czasami mimo dużych zarobków okazuje się iż wydatki są jeszcze większe. Notoryczne życie na kredyt pokazuje, że ten problem dotyka wiele osób. Warto w takiej sytuacji zobaczyć na co przeznaczane zostają pieniądze. Po zrobieniu listy zarobków należy przyjrzeć się codziennym wydatkom. Spisanie każdego dnia na liście, po czym dodatkowo spisanie miesięcznych kwot da obraz finansów oraz pokaże gdzie można będzie zaoszczędzić. Okazuje się, że ograniczenie mało znaczących wydatków codziennych (np kawa w restauracji, batonik bez którego życie wcale nie będzie trudniejsze czy też inne niezauważalne na co dzień drobnostki) w skali miesiąca dają pokaźną sumę, która pozwoli na spięcie budżetu.

Trzeci i czwarty element – oszczędności i inwestycje

Oszczędnościami nazywamy pieniądze pozostałe po odjęciu wydatków od zarobków. Dzięki nadwyżce pieniędzy jest możliwość budowania swojej poduszki finansowej. Powinna ona wynosić kwotę minimum półrocznych wydatków. Pozwoli to na spokojne poszukiwanie pracy po utracie zatrudnienia lub dokształcenie w razie potrzeby, bez konieczności wizji utraty mieszkania czy zadłużenia. Natomiast większą nadwyżkę finansową dobrze zainwestować. Jest wtedy możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy lub chociażby nie stracenia na wartości tych, które się posiada. Inwestować można na wiele sposobów np. w akcje, fundusze inwestycyjne, obligacje, nieruchomości, firmę, złoto itd.

Copyright © All right reserved. | Theme: Business Click by eVisionThemes